Historie masáže

historie thaiskych masaziThajská masáž
Nuat phaen boran
นวดแผนโบราณ

je jednou znejstarších léčebných praktik, které se do dnešní doby zachovaly.

Pochází původně z Indie, kde před 2500 lety žil lékař Jivaka Kommarabhacca, žák slavného lékaře Altreyy. Jivaka léčil kombinací ájurvédy a jógy s takovým úspěchem, že jej panovník království magadhského, ležícího na území dnešní Indie, povolal, aby se stal jeho dvorním lékařem. Tam se Jivaka setkal s Buddhou a jeho mnichy. historie_masazi_3Díky dlouholetým zkušenostem a pravidelným meditacím postupně vyvinul zcela nový léčebný systém, jehož součástí byla zdravá výživa, přírodní léčiva, spirituální praktiky a masáže. Po Jivakově smrti v praktikování léčebných metod pokračovali jeho žáci a ve třetím století před naším letopočtem se masáže spolu s buddhismem dostaly i na územíThajska. Tehdejší vládci však masáže poskytované v nově vybudovaných chrámech zakázali, čímž paradoxně napomohli jejich rozšíření. V jejich praktikování pokračovali potulní mniši, kteří techniky relaxace přenesli z chrámů mezi běžné lidi. Později se na královském dvoře utvořil učený styl masáží, který je kombinací medicíny Indie, Číny a islámské tradice, ale především zenu, akupresury a ájurvédy. Kromě tohoto kodifikovaného druhu medicíny existuje i šamanství, které však v Thajsku vymírá. historie_masazi_2

V polovině dvacátého století prožívala tradičnímedicína krizi a s ní i kvalitní thajská masáž. V thajských lékárnách bylo najednou k sehnání mnoho léků bez předpisu a Thajci se ptali, proč cvičit nebo chodit na masáž, když stačí spolknout pár pilulek. Svůj postoj přehodnotili až později, když si všimli Američanů a Evropanů, kteří v jejich zemi vyhledávali právě to, co oni sami na jistou dobu zavrhli. Podíl na znovuvzkříšení měla i vláda. Thajské království poskytuje zdarma masérský kurz a v nemocnicích pracují jak lékaři znalí moderní medicíny, tak i tradiční thajští léčitelé.historie masazi thajsko

Jak se thajské masáže provádějí

provadeni thajske masazeThajská masáž spočívá v působení síly na tlakové body, uvolňuje svaly, klouby, šlachy, chodidla, natahuje páteř a přináší tělu celkové fyzické a psychické uvolnění. Tím se liší od naší běžné masaže, která pracuje pouze se svaly. Masérky při masáži používají palce, dlaně, lokty, kolena a chodidla tak, aby mohly vyvinout tlak kombinovaný s protahováním a akupresurou, aby došlo k odblokování linií energie a ve vašem těle navodily celkovou harmonii. Samotná masáž probíhá na masážním lůžku (viz fotogalerie) speciálně k tomuto účelu vyrobenému. Nejprve se začínají masírovat chodidla, kde je velké množství reflexních plošek a ty pak po promasírování pomohou uvolnit problematická místa. 

typy_masazi

Pokračuje se nohama v poloze na zádech přes břicho a horní končetiny, po té následuje poloha na boku a na břiše, končí se vsedě. Celou procedurou Vás provedou naše kvalifikované a proškolené thajské masérky, které jsou zárukou maximální regenerace, rehabilitace Vašeho těla.

Masáže nohou provádíme v pohodlných relaxačních křeslech.

 

 
typy masaze

Typy thajských masáží

Thajská masáž je tisíc let staré léčitelské umění provozované původně výhradně v thajských chrámech mistry znalými léčení. Masáž je založena na koncepci energetických drah v těle. Stlačováním bodů na těchto drahách vás masérka zbavuje svalového napětí a bolesti.